توصیه هایی برای روز کنکور

روز کنکور ...

از آنجا که داوطلبان کنکور در این روزها مشغول مطالعه بوده و سخت مشغول مرور مطالب هستند، نکاتی چند در رابطه با روزهای قبل از کنکور و جلسه کنکور در ادامه آورده می شود ؛ امید است که این نکات ساده و در عین حال مهم، برای شما بزرگواران مفید فایده واقع گردد. در واقع قسمت اعظم تلاش شما در فرآیند مطالعه و عبور از این کنکور، مربوط به خود جلسه کنکور و چند روز قبل از آن می­ باشد که متاسفانه بسیاری از دوستان در اثر مواجهه با مشکلاتی ساده، ناتوان از پیاده کردن دانش خود در جلسه کنکور می­‌شوند. لذا توصیه می‌گردد که موارد زیر را با دقت و بطور کامل مطالعه فرموده و آنها را جدی بگیرید .

 

توصیه­‌های مربوط به روزهای قبل از کنکور

- به داوطلبان توصیه می‌شود که قبل از هر چیز، مندرجات دفترچه راهنما را که در هفته قبل از کنکور روی سایت سازمان سنجش کشور قرار می‌گیرد و قابل مشاهده و پرینت است، دقیقا مطالعه کنند. در این دفترچه کلیاتی درباره برگزاری آزمون، آشنایی با پاسخ نامه و نحوه علامت گذاری در آن، نحوه پاسخ گویی به سوالات، تعداد سوالات و چگونگی حضور در جلسه درج شده است.

- به داوطلبان توصیه می‌شود، در روز قبل از برگزاری آزمون، نسبت به شناسایی حوزه امتحانی خود اقدام کنند تا در روز برگزاری آزمون با آرامش کامل در جلسه آزمون حاضر شوند. بنابراین به تمامی داوطلبان کلان شهرها از جمله مشهد، تهران، شیراز، تبریز و اصفهان توصیه می‌شود که حتما یک روز قبل از برگزاری آزمون، حوزه امتحانی خود را شناسایی کنند.شایان ذکر است، آدرس حوزه امتحانی داوطلبان گروه‌های آزمایشی پنج گانه در ذیل کارت ورود به جلسه درج شده است.

- از آنجا که برای خیلی از دوستان مطالعه نکردن در روز قبل از کنکور امکان ندارد، توصیه می­‌شود که فقط چکیده­‌ها و فرمول­‌های مهم مرور شود(به هیچ وجه مطالب جدید مطالعه نکنید).

 - به برنامه غذایی خود در روزهای نزدیک به کنکور توجه جدی نمائید(تا حد امکان غذا از مکان­‌هایی تامین شود که به بهداشتی بودن غذا مطمئن داشته باشید) .

متخصصان تاکید دارند که داوطلبان قبل از حضور در جلسه کنکور از يک عدد ميوه تازه، مقداري آب ميوه طبيعي، چند عدد بيسکويت يا خرما مي‌توانند استفاده کنند. همچنين خوردن بيش از حد مواد قندي توصيه نمي‌شود.

داوطلبان شب قبل از کنکور از خوردن غذاي چرب و حجيم پرهيز و به يک شام سبک بسنده کنند. همچنين از خوردن ماست و دوغ خودداري نمايند. داوطلبان براي داشتن يک خواب آرام مي توانند يک ليوان شير ولرم قبل از خواب بنوشند. براي داوطلبان کنکور نوبت صبح يک صبحانه سبک و ساده مانند مقداري نان، پنير، گردو و خرما با مقداري سبزيجات را توصيه  می‌شود .به یاد داشته باشید نوشيدن شير براي صبحانه مناسب نيست.داوطلباني که نوبت بعدازظهر کنکور دارند براي وعده غذايي نهار مي توانند از يک غذاي سبک استفاده کنند.

- سعي كنيد كه در آرامش كامل به سر ببريد و به شايعات و حرف­‌هاي پراكنده‌­اي كه در مورد كنكور گفته مي­‌شود، اصلاً توجه نكنيد.

- شب قبل از کنکور سعی کنید زود بخوابید.(چند شب مانده به کنکور را زودتر از روال گذشته بخوابید تا با مشکل مواجه نشوید.)

- براي اينكه راحت بخوابيد، هيچ كاري لازم نيست انجام دهيد، نه قرص خواب ، نه ورزش سنگين و خسته كننده ، نه ماست و دوغ و نه هيچ چيز ديگر ، اين شب هم مثل شب­‌هاي ديگر خيلي عادي بخوابيد . سعي كنيد قبل از خواب يك دوش آب ولرم بگيريد و بعد راحت بخوابيد . فقط يادتان باشد، صبح بايد به موقع بيدار شويد.

- به همه شما، بخصوص دوستان خوابگاهی، توصیه می­‌شود که حتماً به چند نفر از اعضای خانواده یا دوستان خود بسپارید که روز کنکور، شما را صبح زود بیدار کنند.

- اگر در منزل هستيد به اعضاي خانواده­‌تان و اگر در خوابگاه هستيد به هم اتاقي‌­هايتان بسپاريد كه هنگام حركت به سمت محل برگزاری آزمون، شما را از به همراه داشتن " كارت ورود به جلسه "، " ساعت "(ترجیحا کامپیوتری) و " مداد و پاك كن " مطمئن نمایند.

توصیه‌های روز کنکور 

-صبحانه بخوريد و به هيچ وجه از صبحانه خوردن صرفنظر ننمایید.

- زود سر جلسه حاضر شويد. چون در اینچنین مواقع، ترافيك يا بد شانسي دور از ذهن نيست. لذا براي رفتن به جلسه ، وقت‌تان را طوري تنظيم كنند كه خداي نخواسته اگر ماشين خراب شد، اگر اتوبوس پنچرشد و ... شما به موقع برسيد. با اين كار شما زمينه هرگونه نگراني را از بين مي‌بريد.

- برای حضور در جلسه آزمون، شما باید پرینت کارت شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوطه؛ اصل کارت ملی یا شناسنامه عکس دار، چند مداد سیاه نرم پررنگ، مداد پاک کن، مدادتراش و سنجاق همراه داشته باشید. به داوطلبان توصیه می‌شود از آوردن وسایل اضافی مانند کیف دستی، ساک دستی، کتاب، جزوه، هر گونه یادداشت، ماشین حساب، تلفن همراه، پیجر، بی سیم و ... به جلسه آزمون اکیدا خودداری کنید.

- ساعت به همراه خود داشته باشيد و سعي کنيد وقت خود را تنظيم کرده و آن را تلف نکنيد و در زمان تعيين شده براي هر درس به سوالات پاسخ دهيد.

- يكي از حالاتي كه براي تعدادي از داوطلبان در ساعاتي قبل از برگزاري آزمون رخ مي دهد«احساس فراموشي» مطالبي است كه به خوبي فراگرفته‌اند . توجه بفرمائيد كه اين «احساس» كاذب است و وقوع آن طبيعي است و معمولاً در همان دقايق اول شروع آزمون با گرم شدن ذهن از بين مي‌رود. لذا به هيچ عنوان نگران استرس يا هول شدن نباشيد. استرسي هم اگر وجود داشته باشد فقط تا پخش دفترچه اول است، بعد از آن چنان درگير سوالات مي‌شويد كه استرس يادتان مي‌رود .

- سر جلسه به هيچ عنوان فكر نكنيد كه خراب كرده­‌ايد و تمركز خود را به هم نزنيد.  

- به خدا توكل كنيد . از خدا بخواهيد كه آن چه را كه مصلحتتان است رقم بزند. بعد از نماز صبح چند دقيقه با خدا خلوت كنيد.

- كنكور يك مسابقه است نه يك امتحان. در امتحان شما اگر زير 10 بگيريد قبول نشده­‌ايد، اما در مسابقه نمره خاصي ملاك نمي‌باشد، بلكه شما نبايد از تعداد مشخصي عقب­‌تر باشيد. در مسابقه (كنكور) ممكن است يك شخص با نمره 18 رد شود ( چون اكثرا 20 يا 19 گرفته‌اند ) و يا با نمره 9 نفر اول شود. پس سختي سوالات ممكن است كه نمره شما را پائين بياورد، اما اگر بتوانيد تمركز خود را حفظ كنيد، رتبه شما را تحت تاثير قرار نخواهد داد .

- اگر آزمون سخت بود، از عباراتي اينچنيني استفاده كنيد تا روحيه شما افت نكند: " من كه نمي‌تونم حل كنم واي به حال بقيه " ، " اگه سخته براي همه سخته " .

- اگر سوالات سخت بود، سعي كنيد سوالات راحت و متوسط را از دست ندهيد. همين سوالات هستند كه رتبه‌­ها را تعيين خواهند كرد و الكي روي سوالاتي كه مي‌دانيد قبلاً نمونه آن را حل نكرده‌­ايد وقت تلف نكنيد و سعي نكنيد سر جلسه، درس ياد بگيريد .

- شانسي نزنيد و ارزش سوالاتي كه درست جواب داده ايد را از بين نبريد .

- با سوالات لج نكنيد(به هيچ وجه روي يك سؤال، بيش از حد، مكث نكنيد). حتي اگر بتوانيد به سؤالي بعد از چند دقيقه پاسخ دهيد، باز هم به تلف كردن وقتش نمي‌ارزد، زيرا در همان سري سؤالات، خيلي سؤال‌هاي آسان‌تري هست، كه حتماً مي‌توانيد به آن‌ها جواب دهيد و یا اینکه از كجا معلوم سوال غلط نباشد؟ حال اگر با اين كار (يعني اتلاف وقت زياد براي حل يك سؤال سخت) در انتهاي آزمون، وقت كم بياوريد و مثلاً نتوانيد 10 سؤال آخر را بخوانيد ، مطمئن باشيد بين آنها حداقل 3 يا 4 سؤال بوده كه به راحتي با يك نگاه قابل پاسخ دادن بوده و شما آن ها را در ازاي حل يك سؤال سخت از دست داده‌ايد. (تازه معلوم نيست مسئله‌اي كه آدم با آن 4-5 دقيقه كلنجار برود، حتماً هم درست حل شده باشد! ) 

ارزش تمام سوالات يكسان است. در مورد سوالاتي كه قبلاً مسلط بوده­‌ايد اما سر جلسه نمي‌­توانيد آنها را حل كنيد، لجتان نگيرد كه حتما بايد حلش كنم. اين كارها وقت را خواهد گرفت.

سایر توصیه‌­ها

مهمترين ويژگي سؤال‌هاي تستي تنظيم وقت است. بنابراين مهمترين كار، توجه به زمان پاسخگويي به سؤال­‌هاست كه روي دفترچه‌هاي آزمون براي هر درس، زمان خاصي مشخص شده است كه داوطلبان عزيز بايد به آن توجه نمايند.

- در تنظيم وقت نه آنقدر وسواس به خرج دهيد كه هر لحظه به ساعت نگاه كنيد و نه آقدر بي خيال شويد كه آخر هر درس به ساعت نگاه كنيد.

- بعضي داوطلبان در پاسخ دادن به سؤال­‌هاي كنكور، روش‌هاي مختلفي دارند. مثلاً اول از يك درس خاص، شروع مي‌كنند. ترتيبي كه در دفترچه سؤال‌ها رعايت شده ،تقريباً منطقي‌ترين ، شكل است و بهتر است همان ترتيب را رعايت كنيد.

چرا كه زياد ورق زدن دفترچه و از اين درس به آن درس پريدن ، خودبخود باعث نگراني و سردرگمي مي‌شود. اما اين در حد توصيه است. ممكن است كسي در درس خاصي ، استعداد و توانايي ويژه‌اي داشته باشد يا علاقه خيلي زيادي به يك درس بخصوص داشته باشد و بتواند با سرعت زيادي به آن‌ها پاسخ دهد. در اين صورت تصميم با خود اوست .

اما حتماً اين مورد را رعايت كنيد كه هر درس را كه براي پاسخگويي انتخاب كرده ايد، تا وقتي تمام نشده به سراغ درس ديگري نرويد. چون وقت محدود است و ممكن است نتوانيد دوباره به سراغ سؤال‌هايي كه قبلاً پاسخ نداده‌ايد، برگرديد.

- نكته بسيار مهم­تر اينكه، اگر ترتيب درس‌­ها را رعايت نكرديد، يا اگر سؤالي را بدون پاسخ گذاشتيد، در پاسخنامه هم شماره سؤال‌ها را كنترل كنيد. چون علامت زدن اشتباه سؤال­‌ها در برگه پاسخنامه يكي از اشتباهات رايج كنكور است، كه باعث مي­‌شود با همين اشكال كوچك تا انتهاي پاسخنامه ، جواب‌ها را اشتباه علامت بزنيد. پس بهتر است هر از گاهي شماره سؤال پاسخنامه را با شماره سؤال دفترچه آزمون كنترل نماييد.

- محل گزينه­‌ي صحيح را كاملاً پركنيد (وسواس هم به خرج ندهيد). در صورت حذف يا تعويض گزينه‌­ي انتخاب شده­، محل پاسخ قبلي را به طور كامل پاك كنيد.

-در پاسخگوئي به سؤا‌ل­‌هاي هر درس، خوب است كه از همان سؤال اول شروع كنيد . هرسؤالي را كه شك داريد يا اصلاً پاسخ آن را نمي‌دانيد(كنارسؤال) علامت بزنيد و از آن بگذريد . مثلاً براي سؤال هاي سخت علامت (-) و آن هايي كه شك داريد علامت (*) بگذاريد. به اين ترتيب سؤال­‌هايي را كه مطمئنيد بلد هستيد، تا آخر پاسخ دهيد. باز هم تكرار مي كنيم حواستان به شماره سؤال‌­ها در پاسخ نامه باشد، به اين ترتيب خيالتان راحت مي‌شود. سؤال­‌هايي را كه مي­‌دانستيد پاسخ داده‌­ايد، براي بار ديگر به سراغ سؤال­‌هايي بيائيد كه علامت (*) خورده‌­اند و روي آنها شك داشته‌­ايد.

(حواستان به وقت هم هست) وقتي در دور اول به سؤال‌ها پاسخ مي‌دهيد، ذهن شما فعال مي‌شود و خيلي چيزها كه در اثر نگراني فكر مي­‌كرديد يادتان رفته­، به يادتان می‌آ‌‌‌يد. در دور دوم ، به احتمال زياد به خيلي از سؤال‌­هايي كه شك داشته­‌ايد، پاسخ مي‌دهيد. در آخر به سؤال­‌هايي كه اصلاً بلد نيستيد نگاهي بياندازيد. شايد بتوانيد به بعضي از آنها پاسخ دهيد. اما به هيچ وجه روي سؤالي بيش از حد مكث نكنيد، حتي اگر بتوانيد به سؤالي بعد از چند دقيقه پاسخ دهيد بازهم به تلف كردن وقتش نمي‌ارزد. چون در درس‌­هاي ديگر خيلي سؤال­‌هاي آسان‌­تري هست كه ممكن است وقت نگاه كردن به آنها را از دست بدهيد.

- تكليف هر درس را مشخص كنيد، بعد به سراغ درس ديگر برويد و هيچ وقت به فكر اين نباشيد كه دوباره سراغ درس‌­هاي قبلي برگرديد.

- از همين اول، براي خودتان مشخص كنيد كه قرار است روي سؤال­‌هاي هر درس ، فقط دو بار مرور داشته باشيد و در آخر هم يك مرور كلي و خيلي سريع و در ضمن آن، كنترل شماره سؤال‌­ها روي پاسخ نامه. اگر قرار باشد مرورها بيش از دوبار  باشد، شما از اول با عجله به سؤال­‌ها پاسخ مي­‌دهيد و اين باعث مي شود احتمال اشتباه شما­ زيادتر شود. بنابراين نه يك بار و نه چندبار ، فقط دو بار مرور و بار سوم براي سؤال­‌هايي كه اصلاً پاسخ آنها را نمي­‌دانيد، كه البته اگر سرنخي پيدا نكرديد خيلي سريع از آنها بگذريد.

- قبل از اينكه به گزينه‌­ها توجه كنيد، اصل سؤال را خوب بخوانيد و اگر مي­‌توانيد جواب آن­را در ذهن خود بيابيد. خيلي وقت‌­ها توضيحات سؤال، شما را به پاسخ صحيح هدايت مي كند، به بعضي كلمه­‌هاي كليدي هم دقت كنيد. كلماتي مثل : كدام يك درست است ، كدام نيست ، چه ناميده مي شود ، چگونه است، كدام مهم تر است ، كدام نادرست است ، كمترين ، بيشترين ، حداكثر، حداقل ، مقايسه كنيد و كلماتي از اين قبيل

- به سؤال‌­هايي كه نتوانسته‌ايد پاسخ دهيد­، اصلاً فكر نكنيد. حتي نفرات اول كنكور هم به بعضي سؤال‌ها نمي‌توانند پاسخ دهند و اين يك امر طبيعي است. تازه نفرات صدم و دویستم و... كنكور هم كه حتماً جزو قبولي‌­ها هستند به خيلي از سؤال­‌ها نمي‌توانند پاسخ دهند.

- به سؤال‌هايي كه همان اول با دقت و اطمينان پاسخ داده ايد، هرگز برنگرديد ، معمولاً اولين حدس صحيح ترين است. بعضي وقت‌ها وسواس زياد باعث مي‌شود شما پاسخ‌هاي صحيح را پاك كنيد و به جاي آن پاسخ غلط را علامت بزنيد. بنابراين مرور دوم را فقط براي سؤال‌هايي كه شك داريد اختصاص دهيد.

- بين پاسخ دادن به دو درس، لحظه كوتاهي استراحت كنيد. بخصوص چشم ها وقتي به چيزي خيره شوند زود خسته مي‌شوند. مثلاً براي لحظه­‌ا‌‌ي چشم هايتان را ببنديد. (حتي به كوتاهي 10 ثانيه). فراموش نكنيد شما سر جلسه كنكور هستيد و مهمترين كار شما پاسخ دادن به سؤال‌هاست، بنابراين فكرهاي ديگر را كنار بگذاريد.

- از همين اول، خودتان را آماده كنيد براي اينكه پاسخ بعضي سؤال­‌ها را نمي­دانيد. معمولاً داوطلبان وقتي چند سؤال اول را نتوانند پاسخ دهند، روحيه خود را از دست مي‌دهند. خودتان را براي چنين وضعيتي آماده كنيد. شما صدها سؤال ديگر داريد كه مي توانيد به خوبي به آنها پاسخ دهيد. بنابراين روحيه خودتان را تقويت كنيد و به اين چيزها توجهي نكنيد.

- چرا اينقدر طرف منفي، قضيه را مي‌گيريد، خوشبين باشيد. واقعاً روحيه مثبت در موفقيت تاثير زيادي دارد. ما كاري مي­‌توانيم انجام دهيم كه به توانايي انجام آن ايمان داشته باشيم. داشتن اعتماد به نفس باعث مي‌شود فكر شما هم با جريان قوي­تري كاركند. باخودتان بگوييد، «من مي‌­توانم» و به اين گفته هم اعتقاد داشته باشيد.

- چون قرار است نزديك به 4 ساعت در سر جلسه كنكور، حضور فعال داشته باشيد، لذا به منظور حفظ اين وضعيت، توصيه مي‌شود در حين اجراي آزمون از كاكائو استفاده كنيد. شما با گذاشتن يك عدد كاكائو در دهان خود كالري مورد نياز بدن و مغز را تا انتهاي آزمون تامين كرده‌­ايد.

توصیه آخر و خیلی مهم: برای اینکه بتوانید نکات مربوط به سر جلسه کنکور(تنظیم وقت، نحوه پاسخگویی و ...) را به خوبی سر جلسه کنکور پیاده نمایید، از دوستانی که در کنکورهای آزمایشی شرکت ننموده ­اند، تقاضا می ­شود که حتماً در مدت باقیمانده تا کنکور، حداقل دو کنکور سراسری سال­‌های قبل را انتخاب نموده و از خود کنکور بگیر‌ید؛ چرا که اجرای تکنیک­ های لازم برای پاسخگویی به سوالات بدون تمرین و تجربه قبلی امری نشدنی است.به نتیجه آزمون توجه ننمایید، فقط سعی نمایید در طی این کنکورهای فرضی، به تکنیک‌های مناسبی برای پاسخگویی به سوالات دست یابید.

منبع موسسه گاج