دانشگاه علم و فرهنگ

تاریخچه دانشگاه

جهاددانشگاهی با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، فعالیت آموزشی خود را در حوزه آموزش عالی با تأسیس موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی در سال 1372 آغاز نمود. پس از 13 سال فعالیت مستمر و کسب موفقیت‌های آموزشی و در پی احراز شرایط لازم، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در جلسه مورخ 15/11/84 با ارتقای مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی (تهران) به دانشگاه علم و فرهنگ موافقت قطعی به عمل آورد. در حال حاضر این دانشگاه با داشتن تمامی ارکان و نهادهای اجرایی، شوراها و کمیته‌های مصوب و مذکور در آیین‌نامه مدیریت دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، در حوزه‌های مختلف آموزشی، پژوهشی و دانشجویی- فرهنگی فعالیت می‌نماید.

 


دانشگاه علم و فرهنگ

دانشگاه علم و فرهنگ با هدف ارتقاء سطح دانش و فرهنگ جامعه و تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز كشور تأسیس گردیده است. این دانشگاه با بیش از یك دهه فعالیت آموزشی به عنوان یكی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های غیردولتی در ایران به شمار می‌رود.
اين دانشگاه با داشتن سه دانشكده فنی- مهندسی، علوم انسانی و هنر و نیز گروه‌های آموزشی علوم پایه در سطح كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری فعالیت آموزشی دارد. این دانشگاه دارای یك بخش مركزی در تهران و چند شعبه در شهرستان‌ها می‌باشد كه در مجموع حدود 7000 دانشجو در آن به تحصیل اشتغال دارند.
وضعیت دانش‌آموختگان دانشگاه علم و فرهنگ نشان‌دهنده كیفیت مطلوب علمی آنان بوده و خوشبختانه تاكنون میزان موفقیت دانش‌آموختگان این دانشگاه در آزمون كارشناسی ارشد دانشگا‌ه‌های كشور بسیار خوب بوده به طوری كه با آمار 25% قبولی به جایگاه ویژه‌ای در میان دانشگاه‌های كشور دست یافته است.

رشته های تحصیلی

 1. مهندسي عمران
 2. مهندسي صنايع- تحليل سيستمها
 3. مهندسي كامپيوتر- نرم‌افزار
 4. كارشناسي ناپيوسته نرم‌افزار كامپيوتر
 5. كارشناسي مديريت صنعتي
 6. كارشناسي مديريت فرهنگي- هنري
 7. كارشناسي حسابداري
 8. كارشناسي روانشناسي
 9. كارشناسي حقوق
 10. كارشناسي ناپیوسته علمی-کاربردی حسابداری
 11. كارشناسي ارتباط تصويري
 12. كارشناس نقاشي
 13. كارشناسي طراحي پارچه و لباس- گرايش لباس
 14. كارشناسي طراحي پارچه و لباس- گرايش پارچه
 15. كارشناسي مهندسی معماری
 16. كارشناسي معماري داخلي
 17. كارشناسي ناپيوسته آموزش هنرهاي تجسمی
 18. كارشناسي ناپيوسته آمار
 19. كارشناسي آمار
 20. كارشناسي ارشد مهندسي صنايع
 21. كارشناسي ارشد مهندسي عمران - سازه
 22. کارشناسی ارشد مهندسی مالی
 23. كارشناسي ارشد حقوق خصوصي
 24. كارشناسي ارشد روان‌شناسي باليني- خانواده درماني
 25. كارشناسي ارشد مديريت استراتژي(MBA)
 26. كارشناسي ارشد علوم اجتماعي- مطالعات فرهنگي
 27. كارشناسي ارشد پژوهش هنر
 28. كارشناسي ارشد زيست‌شناسي- علوم جانوري
 29. دكتراي زيست‌شناسي تكويني

فضای آموزشی فضای آموزشی از دو بخش ساختمان‌های آموزشی و پژوهشی تشكیل گردیده است. فعالیت‌های آموزشی دانشگاه در ساختمان مركزی (مربوط به دانشكده‌های فنی- مهندسی و علوم انسانی)، ساختمان دانشكده هنر و ساختمانهاي 1 و 2 تحصیلات تكمیلی انجام می‌شود.
فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه در مراكز پژوهشی وابسته متشكل از پژوهشكده رویان، پژوهشكده توسعه تكنولوژی، پژوهشكده فرهنگ و هنر و پژوهشكده علوم اجتماعی و انسانی انجام می‌پذیرد.
شایان ذكر است طرح جامع دانشگاه در زمینی به مساحت 10 هكتار در دست اقدام می‌باشد.

اعضای هیأت علمی
این دانشگاه علاوه بر دارا بودن 105 نفر هیأت علمی تمام وقت در گروه‌های آموزشی مختلف، امکان همکاری و بهره‌گیری از اعضای هیأت علمی پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی و اعضای هیأت علمی سایر دانشگاه‌ها را نیز فراهم نموده است.

اعضای هیات علمی رشته کامپیوتر

احسان اسماعيلي مشگناني
فهيمه ملکوتي

مدیر گروه کارشناسی ناپیوسته رشته کامپیوتر
محمد جواد کارگر


حوزه پژوهشی

با توسعه روزافزون علم و فناوری، توجه به امر پژوهش و تحقیقات از اصول انکارناپذیر آموزش عالی کشور می‌باشد. حوزه پژوهشی دانشگاه علم و فرهنگ مسئولیت هدایت فعالیتهای پژوهشی اعضاء هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه، به ویژه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی را به عهده دارد. از مهمترین اهداف این حوزه می‌توان به تولید علم در قالب انجام تحقیقات علمی و تخصصی- کاربردی مورد نیاز کشور، ارائه مقالات پژوهشی و تألیف و ترجمه کتب تخصصی اشاره نمود.
شایان ذکر است، حضور واحدها و پژوهشکده‌های جهاددانشگاهی نظیر پژوهشکده‌های رویان، علوم انسانی و اجتماعی، توسعه تکنولوژی و فرهنگ و هنر در کنار حوزه پژوهشی دانشگاه علم و فرهنگ باعث غنا و توانمندی بیشتر فعالیت‌های پژوهشی این دانشگاه گردیده است.


امكانات كتابخانه‌ای و تجهیزات آموزشی

این دانشگاه، علاوه بر داشتن امكانات كتابخانه‌ای (كتب مرجع، كتاب‌های فارسی و لاتین و لوح‌های فشرده در زمینه‌های مختلف علمی) و سایت‌های كامپیوتری، از طریق ارتباط با بانك‌های معتبر علمی، امكان استفاده از آخرین منابع علمی و مجلات معتبر علمی پژوهشی داخلی و خارجی را برای اعضای هیأت علمی و دانشجویان فراهم نموده است. همچنین كلیه‌ آزمایشگاه‌ها و كارگاه‌های مورد نیاز گروه‌های آموزشی دانشكده‌ها در فضای دانشگاه تجهیز شده و فعال می‌باشد.

آمار پذيرفته شدگان در مقطع کارشناسي ارشد در آزمون سراسري سال تحصيلي 86-85
رشته کامپیوتر: 3 درصد

شرایط بررسی و پذیرش دانشجویان مهمان
(مصوب شورای آموزشی دانشگاه علم و فرهنگ)
1- دانشجو بايد حداقل یک نیمسال تحصیلی را (طبق ماده 50 آیین نامه آموزشی) در دانشگاه مبدأ گذرانده باشد.
2- ادامه تحصیل دانشجو طبق مقررات بلامانع باشد.
3- پذيرش دانشجو با معدل كل كمتراز 13.5 و يا با سابقه مشروطي مجاز نمي باشد.
4- پذيرش دانشجوي مهمان براساس اولويت معدل ووضعيت آموزشي دانشجو وبارعايت سقف پذيرش مهمان درهرگروه وهرنيمسال تحصيلي صورت مي گيرد .
5- دانشجو نبايد پرونده اي درکمیته انضباطی داشته باشدکه به صدور حکم منجر شده باشد .
6- تحویل نامه موافقت مؤسسه یا دانشگاه مبدأ به انضمام کارنامه نیمسالهای تحصیلی گذشته و اعلام دروسی که دانشجو می تواند اخذ نماید وهم چنين ارائه كارنامه براي دانشجوياني كه حداقل 2نيمسال راقبلا گذرانده اند الزامي است.
7- زمان دریافت مدارک دانشجویان واجد شرایط جهت بررسي برای نیمسال اول از تاریخ 10 تيرماه لغایت 10مرداد ماه و برای نیمسال دوم از تاریخ 15 آذر لغایت 15 دی ماه می باشد.
8- امکان هیچ گونه ثبت نام مشروط و پس از موعد مقرر وجود ندارد.
9- برابر ماده 52 آیین نامه آموزشی تعداد نیمسال تحصیلی مجاز جهت مهمان شدن در دوره کارشناسی پيوسته حداكثر4 نیمسال و دردوره كارشناسي ناپيوسته حداكثر 2 نیمسال می باشد .
یادآوری 1 : تقاضاهایی که بدون رعایت شرایط فوق الذکر و یا در خارج از موعد مقرر (مندرج در بند 7) ارسال شود مورد بررسی قرار نمی گیرد .
یادآوری 2 : این دانشگاه از ارائه دروس عملی ، آزمایشگاهی و کارگاهی به دانشجویان مهمان معذور است .(مگردرشرايط خاص وبا اخذ هزينه هاي مربوطه)
یادآوری 3 : دانشگاه هیچگونه الزام و تعهدی نسبت به ارائه دروس پیشنهادی مؤسسه یا دانشگاه مبدأ نخواهد داشت .
یادآوری 4 : دانشگاه اولویت ارائه دروس را برای دانشجویان خود محفوظ داشته و بدین منظور همیشه آخرین فرصت انتخاب واحد برای دانشجویان مهمان را درنظر مي گيرد . لذا به دانشجویان محترم متقاضی میهمان شدن ، موکداً یادآور می شود كه اين دانشگاه هيچگونه الزام وتعهدي نسبت به ارائه دروس مورد نياز دانشجو نخواهدداشت.

مدارك لازم جهت بررسي:
1- نامه موافقت موسسه/دانشگاه مبدأ(موسسات غيرانتفاعي يا دانشگاه پيام نور ).
2- ريزنمرات دانشجو (كارنامه كلي )
3- درخواست كتبي دانشجو با ارائه دلايل لازم
4- ارائه مدارك و مستندات (مدارك پزشكي، ازدواج،كفالت و... )
شايان ذكراست دانشجو بايد شخصاً مراجعه و درخواست كتبي و مدارك لازم را ارائه نمايد. از ارسال يا فاكس مدارك خودداري شود زيرا به هيچ عنوان مورد بررسي قرار نمي گيرد.

پایگاه اطلاعات علمی
در عصر اطلاعات و جهانی که هرگونه توسعه منوط به دستیابی مستمر و علمی به اطلاعات است، ساماندهی و پردازش اطلاعات و مقالات علمی منتشر شده در نشریات علمی- پژوهشی اهمیتی خاص یافته است. بر این اساس جهاددانشگاهی در تاریخ 16 مرداد 1383 اقدام به افتتاح «مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی» نمود. اهداف تأسیس این مرکز آنچنان که در اساسنامه آن آمده است «ترویج و اشاعه اطلاعات علمی، گسترش و ارتقاء خدمات اطلاع‌رسانی به محققان، سرعت بخشیدن به کاوش‌های علمی و افزایش اثر بخشی تحقیقات در کشور است.» مرکز اطلاعات علمی جهاددانشگاهی تحت نظارت شورای علمی، خدمات خود را از طریق پایگاه اینترنتی http://www.SID.ir به عنوان بانک اطلاعات علمی کشور و در آینده نزدیک در سطح منطقه ارائه می‌دهد و تلاش نموده از تجربه های مشابه در داخل و خارج از کشور جهت بهبود، روزآمدی و جامعیت اطلاعات استفاده کند.

خدمات عمده پایگاه SID عبارتند از:
جستجو و ارائه چکیده مقالات نشریات علمی- پژوهشی کشور
دسترسی به متن کامل (Full Text) مقالات
معرفی و ارائه مقالات نشریات ایرانی نمایه شده در ISI
دسترسی به مجموعه مقالات محققان ایرانی چاپ شده در نشریات بین‌المللی
سرویس گزارش‌های استنادی نشریات علمی- پژوهشی کشور (JCR) از طریق شاخص تأثیر (Impact Factor) و شاخص آنی (Immediacy Index)
معرفی نشریات و نویسندگان مقالات پر استناد
سرویس ارسال الکترونیکی مقالات (Online Submission) و رهگیری پیشرفت کار توسط نویسندگان

مشاهده تفاهم نامه ها

اطلاعات تماس
سایت: http://www.usc.ac.ir/default.aspx
آدرس: تهران، بلوار اشرفی اصفهانی، خیابان پارک
تلفن: 5-44238171 (021)